Wskazanie:

U mężczyzn Sustanon jest podawany w leczeniu deficytu androgennego po kastracji, eunuchoidyzmu, niedoczynności przysadki, proweniencji hormonalnej impotencji, męskich objawów kulminacyjnych (obniżenie libido oraz aktywności fizycznej i intelektualnej), niektórych postaci niepłodności z zaburzeniami spermatogenezy, osteoporozy spowodowanej niedoborem androgenów. U kobiet Sustanon stosuje się w leczeniu wysokiego poziomu estrogenu, mięśniaka macicy, endometriozy, raka piersi, osteoporozy.

Przeciwwskazania:

Sustanon nie jest wskazany do stosowania w indywidualnej nadwrażliwości na lek, raku prostaty i piersi, przerostu prostaty wraz z objawami zaburzeń oddawania moczu, nerczycą lub fazą nerczycową zapalenia nerek, obrzękiem, hiperkalcemią, zaburzeniami czynności wątroby, cukrzycą, niewydolnością serca lub zawał wieńcowy, zawał mięśnia sercowego, miażdżyca u starszych mężczyzn, ciąża, laktacja.

Administracja:

Sustanon podaje się w głębokim wstrzyknięciu domięśniowym. Dawkowanie ustalane jest indywidualnie w zależności od wskazania i reakcji pacjenta.

Zazwyczaj dorosłym podaje się domięśniowo 1 ml raz na 14 dni, gdy osiąga się efekt terapeutyczny, Sustanon podaje się domięśniowo 1 ml raz na 28 dni. Długość zabiegu ustalana jest indywidualnie.

W przypadku niepłodności męskiej (azoospermia, oligospermia) 2 ml 1 raz na 2 tygodnie (przy pojawieniu się bolesnej erekcji leczenie zostaje przerwane).

W raku piersi u kobiet: 1-2 ml co 1-2 tygodnie w okresie leczenia.

Lek nie jest podawany dożylnie!

Akcja medyczna:

Sustanon składa się z trzech estrów testosteronu (propionian, fenylopropionian, izokapronian i dekanian).

Testosteron jest głównym hormonem androgenowym syntetyzowanym i uwalnianym przez jądra. Odpowiada za wzrost i rozwój męskich narządów płciowych oraz drugorzędowych cech płciowych (dojrzewanie prostaty, pęcherzyków nasiennych, prącia i moszny), rozmieszczenie włosów męskich (twarz, pachwiny, klatka piersiowa), rozwój mięśni krtani i rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Zatrzymuje azot, sód, potas i fosfor, zwiększa anabolizm i zmniejsza katabolizm białek. Przedwczesny wzrost testosteronu w surowicy w okresie przedpokwitaniowym powoduje zahamowanie wzrostu i zamknięcie nasad kości. Stymuluje produkcję czerwonych krwinek i erytropoetyny. Mechanizm sprzężenia zwrotnego hamuje przysadkowe wydzielanie hormonu luteinizującego i pęcherzyka oraz powoduje zahamowanie spermatogenezy.

U kobiet Sustanon hamuje funkcję gonadotropową przysadki, funkcję jajników, gruczoły sutkowe, atrofię endometrium. Ze względu na antagonistyczne działanie estrogenu jest przydatny w leczeniu mięśniaków macicy, endometriozy, raka piersi. Wykazuje korzystny wpływ w okresie przekwitania.

Środki ostrożności:

W przypadku wystąpienia działań niepożądanych zależnych od androgenów konieczne jest odstawienie preparatu. Po ustąpieniu działań niepożądanych kurację powtórzyć mniejszymi dawkami.

Pacjenci z utajoną lub jawną niewydolnością serca, zaburzeniami czynności nerek, nadciśnieniem tętniczym, padaczką lub migreną (lub przebytymi chorobami) będą pod stałym nadzorem, ponieważ androgeny mogą powodować retencję sodu, aw niektórych przypadkach wody. W leczeniu długotrwałym należy monitorować czynność wątroby. U pacjentek z rakiem piersi, nadnerczem, rakiem płuc, przerzutami do kości, należy kontrolować poziom wapnia we krwi i moczu. U młodzieży przed okresem dojrzewania lek ten należy podawać ostrożnie, aby uniknąć zatrzymania wzrostu i przedwczesnego dojrzewania.

Skutki uboczne:

• Priapizm i inne objawy hiperstymulacji seksualnej (częsta erekcja),

• nastolatki w wieku przedpokwitaniowym – przyspieszenie rozwoju seksualnego, zwiększona częstotliwość erekcji, powiększenie narządów płciowych, przedwczesne zamknięcie nasad kości,

• zaburzenia spermatogenezy i dojrzewania plemników, oligospermia i zmniejszenie objętości wytrysku,

• nieprawidłowości prostaty,

• kobiet – krwawienie z dróg rodnych, zwiększone libido, możliwe przedłużone podawanie objawów wirylizacji,

• hirsutyzm, ginekomastia,

• łojotok, trądzik, cera tłusta, wypadanie włosów,

• retencja wody i sodu, obrzęki,

• objawy hiperkalcemii,

• zakrzepowe zapalenie żył,

• Nudności, żółtaczka cholestatyczna, podwyższony poziom transaminaz wątrobowych (znormalizowany do odstawienia),

• bóle głowy, depresja, agresja, lęk, zaburzenia snu, parestezje, możliwy ból, swędzenie i zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia.

Przedawkowanie:

W przypadku przedawkowania należy zwrócić się o pomoc medyczną.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „SP SUSTANON”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *